Силен земјотрес го погоди Иран

0
519

Земјотрес со интензитет од 4,9 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди Иран.

Во земјотресот, чиј епицентар се наоѓал на околу 600 километри северно од Иран, се повредени десет лица.

Земјотресот предизвикал материјални штети на зградите што се наоѓаат во близина на епицентарот.