Силен земјотрес ја погоди и Битола

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Силен земјотрес во 13:18 минути ја стресе и Битола. Епицентарот на земјотресот е од охридско преспанскиот регион каде во изминатите неколку недели земјата постојано се тресе.

Силниот земјотрес е регистриран на 5 километри северозападно од Ресен на длабочина од 2 километри, со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала.

Битолчани ги напуштија своите домови, а има и такви кои земјотресот го почувствувале во својот автомобил

Share.