Силен земјотрес ја погоди Индонезија

0
451

Силен земјотрес е регистриран крај источното крајбрежје на Индонезија, но не е издадено предупредување за цунами, јави ABC News.

Според истиот извор, земјотресот со магнитуда од 6,3 степени според Рихтеровата скала се случил на 140 километри североисточно од градот Битунг, крајбрежен град на островот Сулавеси.

Земјотресот бил регистриран на длабочина од 53 километри. Нема информации за настрадани луѓе или причинети материјални штети. /крај/фк/ст