Силен земјотрес во Еквадор

0
567

Земјотрес со интензитет од 6,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во западниот дел на Еквадор, соопшти Американскиот геофизички институт.

Како што јави ТАСС, земјотресот се случил на длабочона од 10 километри под површината на земјата, со епицентар на 58 километри јужно од крајбрежниот град Есмерачдас и 155 километри северозападно од Кито.