Силен земјотрес во северниот дел на Тихиот Океан

0
725

Силен земјотрес со интензитет од 7,7 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во северниот дел на Тихи Океан, на подрачјето помеѓу Алеутските Острови и руска Камчатка, соопшти Американскиот геолошки завод.

Засега нема податоци за евентуални жртви ниту за причинета материјална штета.

Американскиот Пацифички центар за алармирање од цунами издаде предупредување дека земјотресот може да предизвика појава на цунами на подрачје од 300 километри.