Силен земјотрес во Црно Море

0
890

Земјотрес со јачина од 5,2 степени по Рихтеровата скала, чиј епицентар бил во Црно Море, бил почувствуван во бугарскиот крајбрежен град Варна.

Како што наведуваат бугарските медиуми, потресот го почувствувале луѓето што живеат на погорните катови од станбените згради во градот.

Земјотресот бил на длабочина од 10 километри, на околу 200 метри североисточно од Истанбул и околу 600 километри од Софија.