Силно невреме го погоди Скопје

0
2617

Започна невремето во главниот град кое метеоролозите и го најавија. Скоро во цело Скопје истура силен дожи и дува силен ветер, а температурите нагло се спуштија. Како што најавија метеоролозите, можно е врнежите пропратени со силен ветер да продолжат и во текот на ноќта.

85a37d043638b509a49c9bc4e32de46f_L

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) за попладневните и вечерните часови најави нестабилно време на повеќе места, локално и во форма на невреме со интензивен дожд и појава на град. Се очекува процесите да бидат почести во источните и во западните планински делови.

kont-520x390

Според УХМР,  од утре до вторник ќе преовладува стабилно време со слаб до умерен, а во понеделник повремено засилен северен ветер. Дневната температура ќе биде во благо опаѓање.

13537509_1079805405421931_1027048563367736432_n

Snap 2016-07-02 at 18.47.49

Snap 2016-07-02 at 18.48.18

Интересна невообичаена фотографија кружи по социјалните мрежи од невремето во Скопје проследено со силен дожд, град, грмежи и ветер попладнево.
08a10c04288deb6cc02b028206d3d388_L
Според информациите фотографијата е сликана од скопската населба Нерези.