Синот на Контантинос Мицотакис е нов лидер на Нова Демократија

0
490
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 80

Кириjакос Мицотакис е избран за лидер на грчката опозициска партија Нова Демократија. Новиот предводник на десничарската партија по победата најави дека тие ќе понудат нов план за излез на земјата од кризата.

47 годишниот банкар е син на поранешниот грчки премиер Константинос Мицотакис и брат на поранешната министерка за надворешни работи, Дора Бакојани. Се очекува да биде жесток критичар кон гарнитурата на Ципрас во време кога се расправа за реформите на пензискиот систем.

Иако Кириакос Мицотакис досега јавно се чини дека нема излезено со личен став за проблемот што Атина го со нашето уставно име, тој веројатно варира од официјалната црвена линија за сложено име со географска одедница за вкупна употреба, па до онаа неофицијалната поддржана од дел од членството на Нова Демократија, според која што решението и не треба да го содржи терминот Македонија.