Сирија подготува нов хемиски напад

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Белата куќа соопшти дека сириската влада подготвувала хемиски напад и го предупреди Дамаск дека ќе „плати висока цена“ доколку се случи тоа. Портпаролот на Белата куќа Шон Спајсер изјави дека сириските подготовки биле слични на оние преземни пред хемискиот напад на 4 април по што претседателот Доналд Трамп нареди ракетен удар врз сириска воздухопловна база.

www.slobodnaevropa.mk

Share.