Сириската опозиција прифаќа преговори со Асад

0
543

Заеднички тим на сириската политичка и вооружена опозиција ќе се сретне со владата во наредниот месец на разговори за барање политичко решение на скоро петгодишната граѓанска војна во таа земја.

По дводневните разговори во Ријад, спонзорирани од Саудиска Арабија, над 100 делегати, почнувајќи од секуларни политичари во Дамаск до екстремни исламистички бунтовници, се согласија на мировни преговори со владата на претседателот Башар ал Асад.

На собирот во Ријад учествуваа претставници на повеќето опозициски групи освен на милитантите на Исламската држава и на Фронтот Нусра, која е огранок на Ал Каеда во Сирија.