Словенецот Превц ја „прелета“ и Планица

0
469

Словенецот Петер Превц ја потврди доминацијата во ски скоковите, откако победи на домашен терен, на леталницата на Планица. Превц, кој поединечно ја има најуспешната сезона во историјата на ски скоковите, до победата на Планица стигна со скоковите од 223 и 232,5 метри, кои му донесоа 426,5 поени.

Превц на 24-годишна возраст успеа да соброри два рекорди: ја оствари рекордната 14-та победа во една сезона, а дури 20 пати успеал да биде меѓу првите тројца.

Младиот Словенец, зад себе ги остави Јохан Андре Форфган од Норвешка (419 поени), кој во двете серии скокна по 226 метри и сонародникот Роберт Крањец (414 поени), кој во втората серија го оставри најдолгиот лет на денот од 241,5 метри, додеека во првата серија скокна 223 метри.

Настапот во Планица вечно ќе го памети и легендарниот Јапонец, Нориаки Касаи (43), кој по 500-ти пат во кариерата учествуваше на натпревар во Светскиот куп.