Словенија избира претседател

0
260

Во Слованија денеска се одржува вториот круг од претседателските избори. Словенците денеска одлучуваат кој да ја води државата, дали актуелниот шеф Борут Похор или градоначалникот на Камник, Марјан Шарец.

Според последните анкети Пахор е фавориот за уште еден мандат, но сепак се очекува да биде неизвесно, со оглед на тоа што според последните анкети се предвидува тој да освои 53,2 отсто од гласовите.

http://makfax.com.mk