Снег на повисоките места

0
771

Иако пред еден ден околу полноќ снег врнеше и на Попова Шапка и на ски-центарот во Маврово, сепак, сѐ уштнема  снег за скијање.

Снег од пред неколку дена го покри и врвот Пелистер на Баба планина.

Нов влажен бран ќе има во четврток во ноќните часови и во петок кога повторно наместа врнежите ќе бидат пообилни и над 35 л/м2 воден талог. Поради спуштање на постуден воздух на планините и на некои повисоки места врнежите ќе бидат од снег, а ќе се формира и снежна покривка особено во западните делови.