Снег заврна во Словенија

0
319

Делови од Балканот се зафатени со невреме кое на некои места донесе и снег.

Во Хрватска и натаму на сила е црвен метеоаларм поради обилните дождови. Како што објави „Јутрањи лист“, во Горски Котар заврнал и снег.

Метеоролошките предвидувања за снег се остварија и во Словенија, на планината Триглав.

Температурите во Словенија нема да го минат просекот од 12 степени, освен на некои места во приморјето.