Со часови биле заробени во воз поради дојава за бомба

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Стотина патници од воз кој патувал од Варваша за Берлин ја поминале ноќта на железничката станица во Могилно на западот на Полска поради дојава за бомба.

Патниците биле принудени да чекаат полицијата со специјално обучени кучиња да го проверат целата композиција на возот. Потоа се увидело дека станува збор за лажна дојава.

Анонимниот мејл дека во тој воз има бомба стигнал на Полската железница, а полицијата синоќа на првата станица во Могилно го запрела возот, ги евакуирала 300-те патници и неколку станари во околните куќи.

-Целата композиција е проверена од страна на полициските пиротехничари заедно со кучиња за откривање на експлозив и специјалци антитерористи. Не е пронајдено ништо што би можело да ја наруши безбедноста на патниците. Во 1:30 ноќта, возот тргна накај Берлин, изјавил претставник на локалната полиција за полските медиуми.

Share.