Со домати ја гаѓале на предизборен митинг

0
437

ерманската канцеларка Ангела Меркел била погодена со домати од насобраните на вчерашниот митиг во Хајделберг, во рамки на предизборната кампања, а полицијата го истражува инцидентот.

Портпаролот на полицијата Давид Фаулхабер за АП изјавил дека се бараат извршителите кои се товарат за делото нанесување телесни повреди и повреди на имот.

Британските медиуми објавија дека пред инцидентот, од топлата се слушнале извици „лицемерка“, „предавничке на народот“, што според толкувањето на „Експрес“ најверотајно е критика на политиката кон мигрантите.