Со дожд и грмотевици, во Битола до 20 степени

0
1483

УХМР за претпладне прогнозира променливо облачно време со локален пороен дожд и ретки грмежи. Попладне почести поројни врнежи, а кон крајот на денот врнежите ќе престануваат. УВ индексот е 7.

Минималните температури ќе се движат од 14 до 23, а максималните 26 до 34 степени.

Попладне почести поројни врнежи, а кон крајот на денот врнежите ќе престануваат. Температурата ќе биде во интервал од 20 до 31 степени.

За утре се уште ќе има услови за слаб локален дожд претежно за западот, а во среда и четврток ќе биде стабилно. Постепено температурата на воздухот благо ќе се покачува.