Сончево и топло

0
411

Во Македонија денес под влијание на поле на висок воздушен притисок ќе биде претежно сончево и потопло со повисоки дневни температури. Ветерот ќе слабее, и ќе дува доумерен слаб сееврозападен и североисточен ветер. Утринските температури од 10 до 21 степен, додека пак максималните дневни температури ќе достигнат до 26 односно до 36 степени. УВ индекс 8.

И во Македонија идентични временски услови. Во петок сончево и потопло време со пораст на максималните температури кои ќе достигнат до 28 односно до 38 степени. Во сабота претежно сончево со локална облачност и топло и дневни температури од 29 до 39 степени. Во недела и во понеделник умерено облачно со сончеви периоди и посвежо време со опаѓање на максималните температури. Локално ќе постојат услови за слаби врнежи од дожд. Во недела температурите од 25 до 35 степени, а во понеделник од 23 до 33 степени.