Сончево и топло, во Битола до 33 степени

0
507

Денеска времето ќе биде претежно сончево и топло време, само во крајните источни предели има појава на локална облачност.
Температурите ќе бидат во пораст, утринските ќе се движат од 10 до 20 степени, додека пак максималните дневни ќе достигнат од 28 односно до 40 степени. Вредноста на УВ индексот ќе биде висока и ќе има вредност 9, затоа избегнувајте излегување на сонце во периодот од 10 до 17 часот и конзумирајте течности.

Во Битола дневната температура до 33 степени.