Сончево и топло, во Битола до 34 степени

0
398

Во Македонија денеска времето ќе биде сончево и топло, а попладне со мала до умерена локална облачност. Во западните планински делови попладне ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд и на грмежи.

Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. УВ-индексот ќе биде 8.

Максималната температура ќе се движи од 28 Целзиусови степени на крајниот запад на земјата, 33 степени во Охридско-струшкиот Регион, 35 степени во Пелагонија, 32 степени во Малешевијата, 34 степени на крајниот североисток, а највисоката температура ќе биде измерена во Тиквешијата и во Демир Капија, до 38 степени.