Србија продолжи да воодушува: Совладана Шпанија со блесок на Бјелица

0
986
European championship group B basketball game between Spain and Serbia on 05. September 2015 in Berlin, Germany (credit image & photo: Pedja Milosavljevic / STARSPORT)

Одличниот настан на Немања Бјелица го одбележа првото коло на Евробаскетот. Новата НБА звезда даде 24 поени во победата на Србија против европскиот вицешампион Шпанија. И по -10 по првиот период, момците на Ѓорѓевиќ не паничеа и дојдоа до огромен чекор кон нокаут-фазата. Израел се врати од -11 да ја совлада бледата Русија, а Латвија немаше проблеми да ги прокнижи првите бодови со Белгија.

Израел – Русија 76:73 (18:21, 11:18, 21:10, 26:24)
Каспи 21, Елиаху 16 (Израел) – Костов 15, Воронцевич 15 (Русија)
Шпанија – Србија 70:80 (21:11, 15:23, 16:28, 18:18)
П. Гасол 16, Рејес 13 (Србија) – Бјелица 24, Недовиќ 14 (Србија)
Белгија – Латвија 67:78 (19:25, 19:15, 14:11, 15:27)
Ервел 13, Ван Росомо 12 (Белгија) – Јаницеконс 14, Бертранс 13 (Латвија)