Срспките дипломати се враќаат во Скопје

0
429

Како што вчера објави МНР, персоналот на српската Амбасада денеска се очекува да се врати во Скопје. Претседателот на Србија, пак, Александар Вучиќ, како што пренесува Танјуг, во Белград во 11 часот ќе ја прими македонската амбасадорка Вера Јовановска-Типко.

Според српското МНР, амбасадорката Душанка Дивјак-Томиќ се враќа во Скопје следната недела, на 31 август. Се очекува Томиќ да побара прием кај македонскиот премиер Зоран Заев на 1 септември.

МНР на Република Србија информира и дека министрите за надворешни работи на двете земји, Ивица Дачиќ и Никола Димитров, утре ќе имаат средба во Ниш на која по пат на дијалог ќе почнат со решавање на отворените прашања.

http://makfax.com.mk