Судири меѓу демонстрантите и полицијата

0
635

Повторно немири во Атина. Маскирани демонстранти фрлаа молотови коктели кон полицијата. Тоа се случи во пресрет на осумгодишнината од смртта на тинејџер, кој беше убиен од полицајците, пренесе „Ruptly“.

Секоја година, на одбележувањето во спомен на 15-годишното момче, доаѓаат илјадници луѓе. Но и сега напонот на планираниот како мирен митинг ескалираше.

Демонстрантите запалија огнови во центарот на грчката престолнина и ги гаѓаа полицајците со камења.