Свет Доналд Трамп и официјално претседателски кандидат

0
467

Републиканците го номинираа милијардерот Доналд Трамп за нивен кандидат за американски претседател на изборите на 8 ноември. До ова дојде и покрај несогласувањата во нивните редови за неговата способност на таа функција забележани на националната конвенција на Репбликанската партија во Кливленд.

Спикерот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, републиканецот Пол Рајан удри со чеканот и беше официјално: Доналд Трамп стана републикански кандидат за претседател на САД.

Тој обезбеди 1.725 делегатски гласови, потребни за да влезе во претседателската трка.