Светски рекорд на Јин ден пред олимпискиот старт

0
418

Репрезентативецот на Јужна Кореја во стрелаштво Ким Ву-Јин во петок постави нов светски рекорд со 700 постигнати погодоци од 72 стрели во квалификационата рунда на Олимписките игри во Рио де Жанеиро.

Со тоа, Ким за еден погодок го надмина досегашниот рекорд што пред четири години на ОИ во Лондон го постави неговиот сонародник Им Донг-хјун.

Во сабота, првиот натпреварувачки ден на ОИ во Рио на програмата се екипни натпревари во стрелаштво