Тачи: Приштина сака нова динамика во дијалогот со Белград

0
405

Косовскиот претседател Хашим Тачи синоќа изјави дека Приштина е заинтересирана за нова динамика во дијалогот со Белград, што треба да биде завршен со целосна нормализација на односите, објавено е на официјалната интернет страница на косовскиот претседател.

На средбата со американскиот заменик помошник државен секретар, Хојт Брајан Ји, во рамки на меѓународната конференција „Дубровник Форум“. Тачи кажа дека Приштина, заедно со стратешките партнери, САД и НАТО. ќе ги трансформира Косовските безбедносни сили во војска на Косово „преку транспарентен и сеопфатен процес, што е во тек на реализација“.

Зборувајќи за неодамна оддржаните парламентарни избори тој кажа дека тие беа оддржани во согласност со највисоките демократски стандарди, според кои ќе се создадат и новите институции во Косово.

a1on.mk