Тајна средба на Путин и Трамп

0
444

Претседателите на САД и на Русија Доналд Трамп и Владимир Путин одржале втор, претходно не обелоденет разговор, за време на самитот на Г20 во Хамбург во почетокот на овој месец, соопшти Белата куќа. Двајцата лидери имаа официјална билатерална средба кој траеше над два часа на 7 јули.

По оваа средба Трамп изјави дека Путин ги отфрли наводите дека тој наредил мешање во претседателските избори во Соединетите држави.

„Претседателот Путин и јас разговаравме за разни работи и мислам дека тоа оди многу добро, имавме многу многу добри разговори. Сега ќе разговараме и очигледно ќе продолжиме“.

Белата куќа вчера соопшти дека Трамп и Путин имале „краток разговор“ и за време на вечерата на самитот за светските лидери и нивните сопруги.

Притоа, не е прецизирано колку траела оваа средба и за што се разговарало.

Јан Бремер, претседател на консултантската куќа за политички ризик „Евроазија“ кој прв извести за втората средба меѓу Трамп и Путин наведе дека тие минале скоро еден час во разговор само во присуство на преведувачот на Путин.