Талибанците одговорни за нападот во Пакистан

0
389

Пакистанска група поврзана со талибанските бунтовници синоќа ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад во градот Лахоре на истокот на Пакистан при што загинаа 67 луѓе, а 300 беа ранети. Претставник на групата Џамал ул Ахрара изјави дека самоубиствениот напад бил против христијанската заедница во Пакистан на денот на Велигден. Локалната полиција соопшти дека нападот се случил во близина на еден забавен парк наменет за деца. Се прецизира дека меѓу повредените имало и 50 деца.