Терористички напад во Анкара, 20 мртви и над 60 повредени

0
558
A police officer gestures as he walks at the explosion site in Ankara, Turkey February 17, 2016. REUTERS/Mustafa Kirazli/Cihan News Agency TURKEY OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN TURKEY. FOR EDITORIAL USE ONLY. NO RESALES. NO ARCHIVE. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS.

Дваесет и осум луѓе загинаа, а 61 се повредени во денешниот напад во Анкара, изјави портпаролот на турската Влада и вицепремиер Нуман Куртулмуш.
Тој наведе дека е јасно оти нападот бил добро планиран, но оти Владата се` уште не знае кој е извршителот.

ATTENTION EDITORS - VISUAL COVERAGE OF SCENES OF INJURYEmergency workers help an injured person on the ground near the explosion site in Ankara, Turkey February 17, 2016. REUTERS/Mustafa Kirazli/Cihan News Agency TURKEY OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN TURKEY. FOR EDITORIAL USE ONLY. NO RESALES. NO ARCHIVE. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS.

– Како резултат на експлозија на автомобил-бомба до службен автобус со наши војници, што чекаше на семафор, за жал изгубивме 28 луѓе, Во нападот повредени се 61 лица, кои се хоспитализирани. Меѓу загинатите, според првични информации, има војници и цивили, посочи Куртулмуш.

REFILE - ADDING DISCLAIMERFirefighters prepare to extinguish fire after an explosion in Ankara, Turkey February 17, 2016. REUTERS/Ihlas News Agency TURKEY OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN TURKEY. FOR EDITORIAL USE ONLY. NO RESALES. NO ARCHIVE. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS TPX IMAGES OF THE DAY
Поради нападот турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја откажа утрешната посета на Азербејџан. И турскиот премиер Ахмет Давутоглу, кој требаше денеска да замине за Брисел, го откажа патувањето.
Извори од турските безбедносни служби тврдат дека зад нападот стои забранетата Курдската работничка партија (ПКК).