Терористот од Ансбах двапати се појавувал на бугарската телевизија пред експлозијата

0
341

Сирискиот бомбаш самоубиец кој во германскиот град Анбсах се разнесе повредувајќи десетина лица, двапати давал интервју за бугарската телевизија во 2013 година, кога раскажувал за тешкотиите со кои се соочувал откако го напуштил северниот сириски град Алепо, пишуваат медиумите.
Ноќта кон 25-ти јули, во баварскиот град Ансбах одекна експлозија во близина на местото на коешто се одржуваше музички фестивал со околу 2.500 посетители. Во експлозијата смртно настрада бомбашот, 27-годишен Сириец, кому пред една година му било одбиено барањето за азил во Германија. Тој требало да биде депортиран во Бугарија уште лани. Одговорноста за овој напад го презема екстремната сунитска организација Исламска држава.

Бугарското министерство за внатрешни работи соопшти дека Сириецот во земјата илегално влегол од Турција во јули 2013 година и во Бугарија се наоѓал до средината на 2014 година. Според податоците на бугарските власти, за време на престојот во земјата не го привлекол вниманието на полицијата и не бил регистриран по антисоцијални активности.

Покрај тоа, тој двапати, во септември и во ноември 2013 година давал интервју за бугарската телевизија БНТ. Првиот пат раскажувал дека живеел во сирискиот град Алепо каде што работел како наставник по математика. Потоа, откако го загубил семејството, според него, платил на организатори на илегално превезување луѓе, да премине од Турција во Бугарија. Од Бугарија, како што рекол, се надевал да замине за Австрија, Германија или некоја од скандинавските земји.

Вториот пат кога бил интервјуиран, Сириецот се жалел на измамници кои му ветиле дека ќе му најдат сместување надвор од центарот за прифаќање мигранти, но само му ги земале парите и го оставиле на улица. Новинарката којашто разговарала со него, го опишува како „прилично тивок, воздржан , па дури и срамежлив“./крај/мф/сн