Трамп, единствениот републиканец за Белата куќа

0
427

Џон Кејсиќ се откажа од неговиот обид да биде номиниран за претседателски кандидат на Републиканската партија. Тоа значи дека најверојатен кандидат на републиканците ќе биде Доналд Трамп. Оваа одлука на гувернерот на Охајо дојде само еден ден откако сенаторот од Тексас Тед Круз соопшти дека се откажува од трката за претседателски кандидат. Според раководството на Републиканската партија последната победа на Трамп во Индијана јасно стави до знаење дека Трамп е најверојатен кандидат на претседателските избори во ноември годинава.