Трамп претрпе тежок пораз во Вашингтон и Вајоминг

0
691

Во трката за номинација на Републиканската странка на претседателските избори во САД, Доналд Трамп синоќа претрпел тежок пораз во сојузните држави Вашингтон и Вајоминг, јавуваат американските медиуми.

Тоа значи дека трката за именување на кандидат од Републиканците, за претседател на САД станува се понеизвесна, јавува афенцијата АФП.

Американскиот милијардер Трамп води по анкетите и по бројот на освоените гласови, но сенаторот на Флорида, Марко Рубио синоќа го победи на внатрешните избори во американската престолнина.