Трамп- претседателски кандидат на Републиканците

0
449

Со убедливата победа во американската сојузна држава Индијана и повлекувањето на противкандидатот Тед Круз, Доналд Трамп стана неофицијално претседателски кандидат на Републиканската партија. Неговата номинација треба да биде потврдена на конвенцијата при крајот на јули, но тој веќе најави дека ја насочува кампањата против кандидатот на Демократите, Хилари Клинтон.

Кај Демократската партија, битката станува неизвесна помеѓу сенаторот Берни Сендерс којшто победи во Индијана и поранешата државна секретарка Хилари Клинтон. Сендерс најави дека ќе се обиде да ја оспори номинацијата на Клинтон на демократската конвенција.