Трејлерот од ‘Ѕвездените војни’ дочекан со бурни реакции на социјалните мрежи – видео

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Трејлерот со седмото продолжение од франшизата „Ѕвездени војни“ предизвика бурни реакции на социјалните мрежи од страна на поклониците на популарната филмска фантастична сага.

Трејлерот првично беше претставен на официјалната интернет страница на филмот, а пота брзо се рашири и на другите интернет ресурси. Судејќи според коментарите, најголем впечаток кај публиката предизвикало финалето на двеминутната видео објава во којашто се појавуваат Хан Соло, веќе остарениот херој Харисон Форд, и неговиот верен сопатник Чубака (Чуи).

„(Си велев себеси) нема да плачам, нема да плачам. ‘Чуи ние сме дома’. И јас плачев“, напиша новинарот од Tonight Show Мајк Друкер на страницата на популарното телевизиско шоу.

„Момци! Ги вративте сите мои омилени ликови од детството. Хан! Чубака!, Лук! Мојот татко кој отиде по цигари во 1978-та“, напиша на Twitter Дејв Ицкофф, соработник во културната рубрика на весникот The New York Times.

„По емитувањето на новиот тизер некои луѓе беа на колена. Не се шегувам“, напиша, исто така, на Twitter новинарот на Hollywood Reporter Борис Кит, кој присуствувал на премиерата на видеото во Калифорнија.

Новиот филм од серијалот „Ѕвездени војни“, премиерно ќе биде прикажан на 18-ти декември 2015. Дејствието на седмото продолжение се одвива 30 години по настаните од шестиот дел. Во фокусот на приказната ќе бидат ликовите од оригиналната трилогија, Лук Скајворер, принцезата Леа и Хан Соло, како и нови херои.

Терминот непосредно пред католички Божик е најдобриот празничен термин, но тоа претставува отстапување од досегашните датуми за почнување на проекциите на „Ѕвездените војни“. Сите досегашните филмови во дистрибуцијата тргнуваа во мај.

Компанијата „Walt Disney“ во 2012 година за 4,05 милијарди американски долари го купи „Lucasfilm“, продуцентската куќа на франшизата „Ѕвездени војни“ и најави снимање на најмалку уште три филмови од тој серијал.

Снимањето на новиот филм кој во моментов го има насловот „Ѕвездени војни: Епизода VII“ започна пролетта 2014 година, а го режира Џеј Џеј Абрамс, најпознат како режисер на најновите „Ѕвездени патеки“ и на серијалот „Изгубени“ кој заедно со уште ден од ветераните на оваа франшиза Лоренс Касдан во ноември 2013 година, ја преземаа обврската за пишување на сценариото од Мајкл Арнд.

Снимањето се одвива во Англија, во британското филмско студио „Pinewood Studio“, што претставува враќање на „британските корени“, бидејќи шесте претходни филмови делумно беа снимани во британските студија.

Сагата „Војна на ѕвездите“ стана најпопуларниот научнофантастичен еп во филмската историја. Нејзините фанови низ светот се обединуваат во клубови, организираат игри, па дури и го исповедаат и ткн „џедаизам“. Насловот „Star Wars“ беше употребен и за програмата на американската одбрана SDI, а фразата „Империја на злото“ првпат ја употреби поранешниот американски претседател Роналд Реган за сметка на тогашниот Советски сојуз.

Првиот филм беше снимен во 1977 година („Нова Надеж“ – Star Wars: Episode IV – A New Hope), вториот датира од 1980 година („Империјата го возвраќа ударот“ – Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back), третиот филм беше снимен во 1983 година („Враќање на џедајот – Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi). Епизоди трилогии-сиквели се појавија во 1999, 2002 и 2005 година.

Во 2010 година, беше најавено издание на целиот серијал во 3D формат. Првата епизода од овој „vol.“ „Ѕвездените војни“, се појави во февруари истата година. На светските кино каси филмот заработи повеќе од 100 милиони долари.

Share.