Трет ден гаснење на пожарот околу Чернобил

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Веќе трет ден украинските пожарникари се обидуваат да го изгаснат пожарот, кој избувна викендов во забранетата зона околу нуклеарната централа Чернобил.

Претходниот голем пожар во забранетата зона избувна на 29 јуни во истиот шумски комплекс, откако се запалила сува трева. Тогаш огнот зафати површина од околу 130 хектари.

Share.