Тревога во Лонон

0
413

Украден автомобил БМВ со белгиски регистерски таблички денеска ја алармира полицијата во центарот на Лондон.

Во полициската акција уапсени се тројца мажи, а делот од градот каде се одвиваше акцијата беше целосно блокиран. Сообраќајот во тој дел од градот е нормализиран.

Во акцијата учествуваа и полициски хеликоптер, амбулантно и противпожарно возило.

Портпаролот на лондонската полиција изјави дека улиците биле блокирани бидејќи сомнителното возило било запрено на крстосница.

Полициската акција во Лондон уследи откако денеска Брисел е речиси целосно блокиран поради терористички закани. Во главниот град на Белгија во сила е највисоко ниво на опасност од терористички напади, една недела по терористичките напади во Париз, каде загинаа 130 луѓе.