Три лица загинаа при напад врз џамија во Авганистан

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Авганистанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека најмалку тројца цибили биле застрелани од вооружени лица во џамија во една од провинциите во земјата.

Според Министерството, во нападот има деветмина повредени, а инцидентот се случил синоќа во Гардез, главниот град на провинцијата Пактија.

Министерството остро го осуди нападот, сметајќи го како напад врз исламот и човештвото.

Засега никој нема преземено одговорност за нападот.

Share.