Три тони кокаин запленети во Шпанија

0
416

Шпанската полиција денеска запленила три тони кокаин и уапсила 12 лица поради шверц со дрога од Шпанија, Велика Британија и Холандија, пренесува Танјуг.

Акцијата е спроведена во северна Шпанија и е една од најголемите од 1999 година до сега.

Во соопштението на полицијата не се наведува дека операцијата била изведена, но се додава дека дрогата била наменета за важен криминален синџир чија база е во местото Коста дел Сол во северна Шпанија.