Тринаесет загинати во бомбашки напад во Багдад

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Најмалку 13 лица загинаа, а 24 се повредени во експлозија на автомобил бомба што денеска одекна пред популарна слаткарницата во центарот на Багдад, соопшти ирачката полиција.

Екстремистичката организација Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот.

Нападот се случил по полноќ, а екстремистите најверојатно далечински го детонирале експлозивот, скриен во еден од паркираните автомобили.

На снимките поставени на социјалните мрежи се гледаат хаотични сцени од местото во околината на експлозијата, на улицата лежат дела, додека повредените лежат на шарените клупи пред слаткарницата.

Share.