Тројца ранети во напад со мачета во лондонското метро, полицијата го смета за тероризам

0
766

Три лица се повредени во саботата во напад на маж вооружен со мачета во лондонското метро, а полицијата инцидентот го третира како терористички акт, објавија ноќта кон неделата локалните медиуми.
Според пишувањето на весникот The Telegraph, инцидентот се одиграл на постојката на лондонската подземна железница Лејтонстон, каде биле ранети три лица. Според очевидци, пред напади мажот извикувал „Ова е за Сирија“. Припадниците на полицијата кои брзо интервенирала, го совладале напаѓачот.

„Припадниците на британската транспортна полиција се на местото на инцидентот. Познато ние е дека еден човек се здобил со сериозни убодни рани. Очекуваме информации за можни други повредени“, изјавил за весникот портпаролот на локалната полиција.

Набрзо беше објавена информацијата на Скотланд јард, дека лондонската полиција го квалификува нападот во британската престолнина како терористички напад.

Според Скотланд јард, напаѓачот успеал да повреди неколку лица. Тој бил разоружен од еден полициски службеник, само неколку минути по повика. Притоа, се наведува дека инцидентот се случил по 19 часот по локално време (20 часот по македонско). Потврдено е дека едно лице е посериозно повредено, но „не е животно загрозено“.

Претходно во саботата британските медиуми објавија дека тамошните безбедносни служби ги проверуваат медиумските извештаи дека притаената терористичка ќелија која ги организираше нападите во француската престолнина Париз на 13-ти ноември во кои беа убиени 130 луѓе, имала контакти со лица во Велика Британија, според полицискиот началник на грофовијата Вест Мидлендс, Маркус Бил.

Според него, безбедносните служби по неодамнешните написи продолжуваат „да прават сé што е во нивна можност“ за да ја осигурат безбедноста на граѓаните. „Единицата за борба со тероризмот на полицијата на грофовијата Вест Мидлендс тесно соработува со своите колеги во Лондон и земјата во целина, во поддршка на француските и белгиските истражители“, изјави Бил. Додаде дека полицијата оперативно дејствува на секоја терористичка закана „во самото Обединето Кралство“.

Неколку лица осомничени за врски со Абделхамид Абаауд, припадник на џихадистичката Исламска држава и организатор на терористички напади во француската престолнина Париз, живеат во Велика Британија, изјавиле за њујоршки The Wall Street Journal неименувани западни функционери. Тие луѓе, од кои некои по потекло се Мароканци, живеат во регионот на Бирмингем, во централна Англија, околу 190 километри од Лондон. Според весникот, најмалку еден од париските атентатори пред нападот патувал во Велика Британија, а исто така и „неколку терористички групи составени од доселеници од Северна Африка, имаат контакти со Бирминген и неговата околина“.

Британскиот дневен весник The Mirror, така, пишува дека британската полиција ги истражува наводите дека припадник од групата терористи во Париз имал неколку телефонски разговори кон Бирмингем непосредно пред масакрот. „Извршени се (телефонските разговори) малку пред париските напади. Британската полиција итно истражува дали некој во Британија е вклучен во тие злосторства, и дали пости поврзана терористичка ќелија тука“, изјавил за весникот извор близок на истрагата.

Досега најголемиот терористички напад на британска почва беше изведен во јули 2005 година, кога самоубијци исламисти убија 52 лица во лондонската подземна железница и во автобус.

В текот на минатата година оневозможени биле седум планирани напади од кои ниеден немал размери како нападите во Париз. Антитерористички сили просечни во текот на 2104 година уапселе по едно лице дневно во Британија под сомневање за вмешаност во терористички активности.

Во Велика Британија е прогласен висок степен на опасност според кој „многу се веројатни“ терористички напади поради заканата којашто ја претставува џихадистичката Исламска држава, како и нејзините следбеници во земјата.

Само во ноември, според официјалните податоци, околу 800 Британци отпатувале во Сирија и во Ирак за да ѝ се приклучат на Исламската држава. Околу половината од нив набрзо се вратиле дома, а за 70 се смета дека загинале на боиштата./крај/мф/сн