Турската полиција уапси 82 странци за врски со “Исламската држава”

0
248

Турската полиција уапси 82-ца странски државјани за наводни врски со радикалната група „Исламска држава“, објави агенцијата Анадолу .

Анти-терористичката операција се одвивала во неколку области во Истанбул. Според објавените информации, притворениците планирале да заминат во Сирија, каде би завземале учевство во екстремистички активности.

Во одделни акции, турските безбедносни сили, уапсија уште 11 Сиријци за наводни врски со џихадистите.

http://makfax.com.mk