Турската полиција уапсила над илјада милитанти

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Турската полиција во операцијата која почнала во минатиот петок против милитантни групи, уапсила илјада и педесет луѓе, меѓу кои и припадници на Исламска држава, на Курдската работничка партија и на една ултра левичарска партија. Меѓу уапсените имало и 50 до 60 странски државјани, изјави турскиот премиер Ахмед Давутоглу. Претходно турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу оцени дека курдските бунтовници никогаш не го почитувале примирјето со Анкара.

Share.