Турција ќе го поддржува Азербејџан „до крај“

0
457

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави во неделата дека Турција „до крај“ ќе ги поддржува Азербејџан во судирот со Ерменија поради областа Нагорно Карабах, по борбите во коишто во последните два дена загинаа повеќе од 30 луѓе.

„Се молиме нашите азербејџански браќа славодобитно да победат во овие борби со најмали можни загуби“, изјави Ердоган кој е во посета во САД, соопшти неговиот кабинет. „Ќе го поддржуваме Азербејџан до крај“, додал.

Ова се најжестоките судири по примирјето до 1994 година со кое беше завршена војната, но не е решено кому му припаѓа оваа област која географски е во Азербејџан, а е населена речиси исклучиво со Ерменци.

Ердоган ја нападна и Групата од Минск која со години се обидува да најде решение за судирот, под покровителство на Франција, Русија и САД. „Доколку групата од Минск донесеше праведни и одлучни мерки, ваквите нешта не би се случувале“, истакнал Ердоган.

Турција, која наметнува силни културни и јазични врски со Азербејџан по распадот на СССР, е важен сојузник на Баку. Напротив, со Ерменија нема дипломатски односи, поради спорот за масовните масакри на Ерменците во Османлиското царство во 1915 година,со околу два милиона жртви, кој Ереван и повеќе западни земји го сметаат за геноцид, што Анкара не сака да го признае.

Истовремено азербејџанските и ерменските сили во неделата спорадично разменуваа оган на границата на Нагорно Карабах, каде во петок и во саботата се убиени повеќе од 30 луѓе.

Русија и Западот ги повикаа двете страни на мир и прекинување на судирите, и во саботата вечерта се чинеше дека ситуацијата е стабилизирана, по судирите во кои има две цивилни жртви меѓу 30-те загинати војници на двете страни.

„Ерменските сили го прекршија прекинот на огнот 130 пати во текот на ноќта истрелувајќи оган од минофрлачи и автоматско оружје. Оган истовремено беше отворан и од Ерменија и од Багорно Карабах, област која Ерменците ја окупираа“, објави азербејџанското министерство за одбрана и додаде дека „Азербејџанската војска одговорила“.
Ерменското министерство за одбрана објави дека „борбите продолжиле во неделата наутро “ во Карабах и дека „Азербејџанците се обидоа да нападнат, но сите обиди им се одбиени“.

Во судирите коишто започнаа ноќта кон саботата и продолжија во текот на денот убиени се 18 ерменски и 12 азербејџански војници. Секоја од страните наведува и дека загина и по еден цивил.

Станува збор за најтешките судири меѓу Баку и Ереван од потпишување на примирјето во 1994 кога беше сопрена војната околу Нагорно Карабах. И покрај обидите на меѓународните посредувања, примирјето по линијата на разграничување редовно е нарушувано од престрелките меѓу азербејџанската и војската на сепаратистите кои ги поддржува Ереван. Двете земји уште го немаат потпишано мировниот договор за Нагорно Карабах, за чиј статус меѓународната заедница нема јасен став/

Нагорно Карабах е регион административно сместен во рамките на Азербејџан во времето на Советскиот сојуз кој е главно населен со Ерменци. Конфликтот започна во февруари 1988 година кога Нагорно-Карабашката автономна област прогласи самостојност и истапување од тогашната Азербејџанска ССР. На почетокот од 1990-те кога се распадна СССР, ерменските сепаратисти успеаја да ја преземат контролата над таа област во војна во којашто загинаа 30.000 луѓе.

Војната заврши со примирје во 1994 година, а до 1992 година се водат преговори во рамките на мисијата на ОБСЕ во Минск. Азербејџан инсистира на зачувување на територијалниот интегритет, а Ерменија ги застапува интересите на отцепената република, додека самопрогласената Нагорно-Крабашката република чиј центар е Степанакерте не е страна во преговорите./крај/мф/сн