Турција ќе преземе поактивна улога во конфликтот во Сирија

0
318

Турскиот премиер Бинали Јилдирим рече дека Анкара ќе преземе поактивна улога во разрешувањето на конфликтот во Сирија во следните шест месеци во обид да спречи земјата да се подели по етнички линии. Турција ќе биде поактивна во сириското прашање во следните шест месеци како регионален играч, рече Јилдирим. Тој нагласи дека за Турција е клучно да не се дозволи Сирија да биде поделена по каква било етничка основа.

Јилдирим на прес конференцијата во Истанбул рече и дека сирискиот претседател Башар ал-Асад може да има улога во транзициониот период, но не и во иднината на Сирија.Турција стравува дека силните курдски милитанти групи во Сирија ќе ги охрабрат курдските бунтовници.