Туск доаѓа во Македонија. Има ли план за бегалците?

0
804

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на трите балкански земји – Србија, Албанија и Македонија, кои се главна рута на бегалците од воените конфликти на Блискиот Исток, но и на економските мигранти. Посетата се реализира откако Словенија, Хрватска, Србија и Македонија воведоа „филтер“ во пропуштањето на бегалците. Транзит до земјите на ЕУ им е овозможен само на бегалците од воените конфликти во Авганистан, Сирија и Ирак, а не и на економски мигранти од Иран, Пакистан и други земји.

Како што јавува МИА од Брисел, во сабота попладне Туск најпрво ќе се сретне со српскиот премиер Александар Вучиќ во Белград, во недела наутро во Тирана со албанскиот премиер Еди Рама, а напладне во Скопје со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов и со премиерот Никола Груевски. Иако причините за итната посета од Советот не ги соопштуваат, извесно е дека повод за неа е бегалската криза. Според МИА, намерата е во Македонија, Србија и другите земји по должината на западно-балканската бегалска рута привремено да сместат 50.000 бегалци.