Уапсена 10-члена терористичка група во Бразил

0
355

Бразилската полиција денеска уапси 10 лица под сомнеж дека припаѓале на група блиска на Исламска држава (ИД) и планирале терористички напади за време на претстоечките Олимписки игри во Рио де Женеиро, изјави денеска бразилскиот министер за правда Александер Мораеш.

Бразилското претседателство соопшти дека времениот шеф на државата Мишел Темер поради тоа свикал итна седница на Владата.

Министерството за правда наведува дека антитерористичката операција е спроведена во девет бразилски сојузни држави.

Суд во државата Парана соопшти дека постојат индикации дека уапсената група планирала да употреби оружје и герилски тактики на борба, за да ги оствари своите цели.