Убиен е вториот човек на ИСИС

0
288

„Американците се радуваат поради убиството на Абу Мутаз Ал-Караши и тоа го сметаат за голема победа“, изјави Абу Мохамед Ал-Аднани во аудио снимка која беше поставена на џихадистичките веб страници.

Од Белата куќа соопштија дека Караши, познат и како Фадил Ахмад Ал-Хаџали и Хаџи Муртаз бил убиен на 18-ти август откако американското воено воздухопловство извршило напад на неговото возило во близина на северниот ирачки град Мосул, пренесува “AFP”.