Убиена лондонската ученичка која се придружи на IS

0
252

Едена од трите ученички коишто побегнаа од Лондон во февруари 2015 година и се придружија на екстремната сунитска организација Исламска држава (IS) загинала, потврди за Reuters адвокатот на нејзиното семејство.

Адвокатот Тасмине Акунџи изјавил дозна вечерта во четвртокот дека семејството на Кадиза Султана пред неколку седмици дознала за нејзиното згинување во сирискиот град Рака. Се претпоставува дека е убиена во руските воздушни напади во Рака, објави ITV News претходно во четвртокот.

Наводно Кадиза имала намера да се врати во Велика Британија и разговарала телефонски со своето семејство за можно бегство од Рака, рекла нејзината се сестра во интервјуто за ITV News, во кој бил емитирана и снимка од нејзиниот разговор со сестрата.

Шеснаесетгодишната Султана, заедно со две пријателки, замина со авион од Лондон во Турција на 17-ти февруари 2015 година. /крај.мф/сн