Убиени киднапери и еден заложник во црква во Франција

0
862

Свештеникот кој заедно со уште неколку лица денеска беа држени како заложници бил убиен со нож од двајца киднапери во една црква во Сент Етјен ду Рувре во близина на Руен, во француската област Нормандија. Во акција на полицијата двајцата кидапери биле неутрализирани. На местото на настанот се очекува да пристигне францускиот претседател Франсоа Оланд. Овој напад е последен во низата смртоносни напади во Европа. Тој се случи десетина дена откако едно лице со потекло од Тунис со камион уби 84 луѓе во Ница.