Украина и Русија се согласија на нов прекин на огнот

0
385

Украинскиот претседател Петро Порошенко предложил прекин на огнот во источна Украина на 23 август, односно на почетокот на новата училишна година што едногласно било прифатено од Русија, Германија, Франција и Соединетите држави. Предлогот беше даден синоќа за време на телефонскиот разговор со рускиот претседател Владимир Путин, германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Макрон, соопшти кабинетот на украинскиот претседател. Се оценува дека новиот прекин на огнот ќе води до потрајно подобрување на безбедносната ситуација во источна Украина.

https://www.slobodnaevropa.m